Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.08.2023 12:27 (Üye) Soru : Üstadlarım, Ltd firması ikinci faaliyet olarak araç alım satı m işiyle iştigal etmek istiyor.Ana sözleşmemizde ikinci el araç alım satımı yer alıyor . Nace kodunu da tanımlattık. Fakat sanayi bölgesinde olduğumuz için buradaki sanayi bölgesi araç alım satımı için işyerine ruhsat vermiyor.Bu yüzden ticaret bakanlığı yetki belgesini alamıyoruz. Bu şekilde araç alıp satmamızda vergisel açıdan bir sorun var mıdır? yetki belgesi olmadığı için ticaret bakanlığından ceza yiyebiliriz.benim öğrenmek istediğim vergisel açıdan bir sorun yaşar mıyız? Teşekkürler İyi çalışmalar

Cevap : Yetki belgesi ve oluşacak sonuçları konusunda bilgimiz yok. İl Ticaret Müdürlüğünden bilgi alınız. Vergi uygulamaları açısında sonun yok. Sadece yetki belgesi olmadığı için vergi mükellefi OLMAYAN kişilerden alınacak taşıtlar için özel matrah uygulaması yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.