Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.08.2023 15:46 (Üye) Soru : Merhabalar; Bilanço usulüne tabi e fatura kullanıcısı Gelir Vergisi Mükellefine 21 temmuz tarihinde e fatura kullanıcısı diğer bir firma gönderdiği ürün için düzenlediği faturada hatalı olarak önce %18 KDV oranı ile e fatura kesiyor. Sonra aynı gün doğru olan %20 KDV ile aynı gönderim için bir fatura daha kesiyor ve ilk hatalı işlem için iptal başvurusu yapıyor ancak bundan alıcı firmanın haberi olmuyor. Gelinen noktada 8 günlük süre aşılmış, iptal isteği yanıtlanmamış bu fatura için ne yapılabilir? Her iki taraf da faturayı işleme almazsa (ki 21 temmuz tarihli faturada %18 KDV zaten olmamalı) olur mu? Ya da en uygun çözüm yolu nedir? Teşekkürler

Cevap : Düzenlenen faturanın iki tarafça kayda alınmaması diye bir uygulama olmayacağı görüşündeyiz. Böyle bir işlem için nasıl bir çözüm olacağı konusunda bilgimiz yok. En uygun çözüm yolu için özelge almanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.