Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.08.2023 09:30 (Üye) Soru : Üstad merhaba. Daha önce booking, Airbnb gibi firmalar bize komisyon faturası kestiklerinde, komisyon tutarını matrah kabul edip onun üzerinden kdv hesaplayıp, kdv 2 de bildirimini yapıyorduk. Çünkü direkt kdv belirtmeden komisyon faturası kesiliyordu. Bu sene yeni bir airbnb işi ile uğraşan firma aldım ve airbnb nin kestiği komisyon faturalarında kdv var. Örnek olarak, 1 misafir için 100 lira + 18 Kdv toplam 118 tl komisyon faturası kesmiş. Airbnb bu uyguladığı kdv yi Türkiye Devletine ödüyor mu? Ödüyorsa biz kdv 2 ile bildirmemize gerek kalıyor mu? Ödemiyorsa 100 lira ürerinden mi kdv tevkifatı uygulayacağız, yoksa 118 lira üzerinden mi?

Cevap : Faturada KDV belirten firmanın Türkiye de KDV mükellefi olup olmadığının biz bilemeyiz. Fatura düzenleyen firma ile görüşünüz. Türkiye de vergi mükellefi değil ise Ödenen Tutar üzerinden % 20 KDV hesaplanır.2 nolu KDV beyannamesi ile beyan edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.