Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.08.2023 11:20 (Üye) Soru : merhaba, kurumlar vergisi mukellefiyiz. bulundugumuz işyeri kiradır. işyeri mülk sahıb 2 kişidir. bunlardan %50 hisseye sahip olan kişi, bulundugumuz şirkette müdür olarak, SGDP li calışan kişidir. şirketin diger %50 hisseli mülk sahibi de , şirketin kurucu ortaklarından olan ve şirkette genel müdür olarak satın almanın başında olan kişidir. işyerinin aylık kira bedeli , bu iki kişinin birlikte açtıkları, tek banka hesabına yatmaktadır. 1 - aylık muhtasarda tek banka hesabına yatırılan kira bedelini , TEVKİFATA TABİ İŞLEMLER KISMINDA her iki mülk sahibi bilgisini de ayrı ayrı yazarak mı bildirmemiz gerekiyor ? 2 - aylık kira gideri tahakkukunda 770 hesaba karşılık , 360 ile birlikte hangi hesabları kullanmalıyız ? tesekkurler

Cevap : 1- Muhtasar beyannamede her mal sahibi için ayrı ayrı bildirim yapılır. Paranın tek kişiye gönderilmesi buna engel değildir. Kira ödemesi ile kişilerin SGK lı durumunun ve şirket ortağı olmasının kira ödemesi ile ilgisi yok. 2-Hangi hesapları kullanacağınızı zaten yazmışınız 770(B) 360(A) Başka hesap kullanılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.