Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.08.2023 08:37 (Üye) Soru : merhaba, bugunku kira ödemesi ile ilgili soruma ilavedir. kurumlar vergisi mukellefiyiz. bulundugumuz işyeri kiradır. işyeri mülk sahıbi 2 kişidir. bunlardan %50 hisseye sahip olan kişi, bulundugumuz şirkette müdür olarak, SGDP li calışan kişidir. şirketin diger %50 hisseli mülk sahibi de , şirketin kurucu ortaklarından olan ve şirkette genel müdür olarak satın almanın başında olan kişidir. işyerinin aylık kira bedeli , bu iki kişinin birlikte açtıkları, tek banka hesabına yatmaktadır. 1 - aylık kira gideri tahakkukunda 770 hesaba karşılık , 360 ile birlikte hangi hesabları kullanmalıyız? mülk sahipleri olan , hem işyeri ortagı olan kişi için , hem de işyerinde SGDP li olarak calışan kişi icin , 336 hesap içerisinde alt hesap acıp mı takip etmeliyim ? yoksa şirket ortagı olana yapılan kira ödemesini 331 hesap içerisinde , şirkette SGDP li calışan mülk sahibi kira ödemesini 335 hesap içerisinde mi takip etmeliyim ? tesekkurler

Cevap : Daha önceki cevap da kira ödemesinin SGK mevzuatı ilgisi olmadığını belirttik Kira mal sahibi olan kişiye bankadan ödenmesi zorunludur. Mal sahibinin Şirket ortağı olması bu kuralı değiştirmez. GÖNDERDİĞİMİZ CEVAPLAR DİKKATLİCE OKUYUNUZ. KİRA ÖDEMESİ İÇİN 360 (B) 102 (A) şeklinde muhasebe kaydı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.