Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.08.2023 08:33 (Üye) Soru : Merhaba, XXXXX tarzı kahve işletmelerinde self servis ile kahve satıldığında müşteri gel al olarak alıp gittiğinde kdv oranı 1 olarak mı değerlendirilmeli. masa servisinde 10. Bunda sorun yok ancak diğeri paket gıda olarak mı değerlendirilmeli. Diğer soru lahmacun kebap paket servis veya gel al da kdv oranı 1 mi 10 mudur.

Cevap : YİYECEK & İÇECEK MEKANLAR DA VEYA PAKET SATIŞ KDV UYGULAMASI : YEMEK Lokantada da yense paket olarak da satılsa uygulanacak KDV oranı % 10 dur. Yemek dışında Pastane , kafe, büfe, dondurmacı ve diğer mekanlarda yenen yiyecekler için Oran % 10 dur. Buralarda satılan ürünler Paket olarak satılması halinde ise KDV oranı % 1 dir. İçecekler ise nerde tüketilirse tüketilsin SU haricindeki içecekler (meyve suyu, soda ,kola gibi) için oran % 10 dur. Su KDV oranı % 1 dir. LAHMACUN YEMEK KAPSAMINDADIR PAKET VEYA LOKANTA % 10 KDV UYGULANIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.