Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.08.2023 09:17 (Üye) Soru : Merhabalar, aşağıdaki soruma dönüş aldım, ancak durumun vergiyi doğuran olay bakımından da değerlendirilmesi durumunda verdiğiniz cevap aynen geçerlimidir ? 1) Merhabalar. Bir müşterimize Temmuz 2023 döneminde mal teslimine bağlı olarak tevkifatlı bir fatura tanzim edilmiştir. Ancak sistemsel bir hata nedeniyle fatura Ağustos 2023 döneminde iptal edilmek durumunda kalınmıştır. Fatura yine tevkifatlı olarak 2023 Ağustos dönemine iptal edilen fatura detayı da yazılarak yeniden kesilmiştir. Alıcı ve satıcı tarafından faturanın KDV beyanları hangi Ağustos 2023 dönemi beyanlarında mı yoksa Temmuz 2023 dönemi beyanlarında mı beyan edilmelidir. İşlem tevkifatlıdır. Teşekkür ederim. (28.08.2023 08:43) Fatura hangi tarih de düzenlenmiş ise ;o dönem beyannamesinde yer alır.

Cevap : Verginin doğduğu ay da düzenlenen fatura iptal edilmiş .Temmuz ayına fatura düzenlenmeyeceğinize göre Zorunlu olarak Fatura Ağustos da düzenlenecek. Bu durum VD tarafından tespit edilmesi halinde ceza uygulanır. Ağustos da düzenlenen fatura Temmuz ayı için nasıl beyan edilecek ?
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.