Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.08.2023 11:52 (Üye) Soru : Merhabalar, Bir firmamız var. İlgili belediyeye ait yeri 10 yıllık olarak kiraladılar 15 odalı bir otel açtılar 3000 metrekare civarında açılıştan itibaren turizm beyannamesi verdik. fakat daha baktım Turizm beyannamesi şartlarıyla ilgili Turizm bakanlığından Turizm belgesi olanlar bu beyannameyi vermek zorunda olduğunu okudum. bizim böyle bir turizm belgemiz yok sadece çalışma ruhsatımız var. ben bu saaten sonra turizm beyannamesi vermesem bir sıkıntı olur mu ?

Cevap : Turizm payı için Turizm belgesi zorunluluğu yok . BELEDİYEDEN ALINAN RUHSAT yeterli. Beyanname vermeye devam edeceksiniz. Konu hakkında aşağıdaki linkdeki rehberi inceleyiniz. Rehberde de görüleceği gibi; KONAKLAMA TESİSİ TANIMI: ı) Konaklama tesisleri: Bakanlık tarafından düzenlenen kısmi turizm işletmesi veya turizm işletmesi belgesiyle ya da ilgili kurum veya kuruluş tarafından düzenlenen İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATIYLA FAALİYET GÖSTEREN OTELLER, TATİL KÖYLERİ, BUTİK OTELLER, KONAKLAMA İÇEREN ÖZEL TESİSLER, MOTELLER, HOSTELLER, PANSİYONLAR, APART OTELLER ve konaklama içeren kırsal turizm tesisleri (dağ evi, köy evi, çiftlik evi, yayla evi ve oberj) ile kampingleri, https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/04112019_turizm_payi_beyanname_tebligi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.