Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.08.2023 12:49 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım, mükellefim vefat etti. İşyerini eşi devam ettirmek istiyor . fakat aynı zamanda vefat eden ssk emeklisi babasından, maaş almak için ssk müracat etmiş. bu durumda işyerini devam ettirecekse bağkurda ödemek zorunda bağkur öderken babasından ssk maaşı alabilirmi.teşekkürler.

Cevap : Evli olup olmadıklarına bakılmaksızın, erkek çocukların yükseköğrenim görmeleri halinde 25 yaşını doldurmamış olmamaları, ortaöğrenim görmeleri halinde 20 yaşını doldurmamış olmaları, herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmemeleri halinde ise 18 yaşını doldurmamış olmaları, Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları, Kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.