Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.08.2023 09:04 (Üye) Soru : Merhabalar. Şahsıma ait ve aktifimde kayıtlı olmayan aracımı şahıs işletmesi olan bir vergi mükellefine kiraya vermek istiyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekli. Kazancımdan dolayı makbuz mu kesmeliyim yada gelir vergisinde direk beyan mı etmeliyim. Birde karşı tarafın muhasebe olarak yapması gereken nedir? yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Cevap : Araç kira gelir GMSi dır. Kıraca kira bedelinden % 20 GV stopajı yaparak ödemeyi Bankadan yapacak e-smm DÜZENLENMEZ. e-smm MESLEKİ FAALİYE İÇİN düzenlenir. Elde edilen GMSİ GVK 86. maddesindeki koşullara göre Yıllık GV beyannamesi ile beyan edilir. Hesaplanan vergiden kesilen vergi mahsup edilir. Karşı taraf (kiracı) kesilen GV stopajı Muhtasar ile beyan eder. Ayrıca Brüt tutar üzerinden % 20 KDV hesaplayarak 2 nolu KDV beyannamesi ile beyan eder Beyan edilen KDV 1 nolu KDV beyannamesinden indirir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.