Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.08.2023 09:07 (Üye) Soru : Merhaba, Bir organizasyon firmamız mevcut. Seyahat acenteliği belgesi var. Ancak seyahat acentesi gibi çalışmıyor. Tur düzenlemiyor ve bilet satmıyor. Yapılan organizasyonlar ve tanıtım hizmetleri içerisinde konaklama ve bilet bedelleri bazen oluyor. haliyle Bunların bedelleri organizasyon bedeli olarak toplu olarak müşteriye fatura ediliyor. Bu durumda turizm payı beyannamesinde matrah belirtilmeli midir ? belirtilmeli ise neye göre hesaplanacaktır ? Teşekkürler.

Cevap : Seyahat acentelerinden (1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu kapsamında Bakanlıktan seyahat acentası belgesi alan işletmelerinden) (münferit uçak bileti satışları hariç) ON BİNDE YEDİ BUÇUK Oranında Turizm payı hesaplanır. Aşağıdaki linkdeki yazımızı inceleyiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/04112019_turizm_payi_beyanname_teblig
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.