Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.09.2023 17:10 (Üye) Soru : Merhabalar sayın danışmanım. Mali müşavirlik hizmeti verdiğim mükellefime mayıs ayından beri ulaşamıyorum bu sebepten muhasebe sözleşmemizi feshettim mükelleften olan alacağım haricinde mali müşavir olarak yapmam gereken bir durum varmıdır ? İSMMMO'sına bildirim gibi ? Defter ve belgeler içinde vergi dairesi ile görüştüm defterleri almak istemiyorlar size mi bırakmamız gerekiyor ?

Cevap : İSMMMO Bildirim yapılmaz. Müşteriniz bağlı olduğu VD ne bilgi veriniz. Defter ve belgeler SM, SMMM VE YMM ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK hükümlerine göre VD ne teslim edilir. Odaya defter verilmez. DEFTER VE BELGELRİN İADESİ SM, SMMM VE YMM ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK R. Gazete No. 20391 R.G Tarihi: 3.1.1990 Defter ve Belgelerin Saklanması ve İadesi Madde 27 - Meslek mensupları kendilerine tevdi edilen defter ve belgeleri işlerinin gerektirdiği süre içinde iyi niyetle muhafaza etmek ve işin bitiminde iade etmek zorundadırlar. Şu kadar ki, defter ve belgelerin geri alınması, sahibine yazı ile bildirilmiş olduğu hallerde saklama mükellefiyeti bildirme tarihinden itibaren bir ay içinde sona erer. İşin bitiminden itibaren bir ay içinde sahipleri tarafından alınmayan defter ve belgeler bir yazı ile ilgililerin bağlı olduğu vergi dairesine teslim edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.