Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.09.2023 11:18 (Üye) Soru : Merhaba , kürek sporları ile iştigal eden bir mükellefimiz var. Spor kulübü kuruluşu yapılmış. Vergi mükellefiyetimizi gelir vergisi yönünden mi açmalıyız? Stopajımız olacak yerimiz kiralık. Üyelerimizden kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenler olacak ( kürek sporları ile ilgili eğitimler verilecek) yazarkasa bulundurmamız gerekir mi? Vergi mükellefiyetimizi nasıl tesis etmeliyiz? Teşekkür ederim.

Cevap : Yapılan faaliyeti gerçek kişi yapacak ise Gelir Vergisi mükellefi, Şirket şeklinde yapılacak ise Kurumlar vergisi mükellefiyeti açılır. ÖKC (yazar kasa) Kullanmayacakların listesi aşağıdaki linkdedir. Listede olmayan mükellefler ÖKC kullanmak zorundadır. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mobil_mali_rehber/2023/170_172.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.