Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.09.2023 16:01 (Üye) Soru : Merhaba, Faaliyetimi serbest meslek defteri kapsamında sürdürüyorum. Mali Müşavirlik faaliyetimi tek ortaklı limited şirketi kurarak devam ettirmek istiyorum. Bu durumda; 1-) Hali hazırda bulunan Serbest meslek defterime ilişkin büro tescil belgem ve ruhsatımın yeni kuracağım limited şirkete aktarımı nasıl olacak? 2-) Beyanname gönderimi için tüzel kişiliğe alacağım şifre ile devam edebilmem için, mevcuttaki şifre iptal mi olacak? 3-) Konuyu mesleğimiz dışında değerlendirirsek nevi değişikliği ile yapılabilirdi; ancak söz konusu serbest meslek defterinden Limited şirkete geçiş mümkün mü? (İTO kaydı olmaması sebebiyle nevi değişikliğinin olmayacağı kanaatindeyim) Teknik bir konu olduğu için detaylı bilgi konusunda değerli desteklerinizi rica ederim. Saygılarımla

Cevap : SM kazanç defterinin aktarımı diye bir işlem olmaz. VD den Serbest meslek mükellefiyetiniz kapatacaksınız. Büro tescil belgesinin odaya iade edeceksiniz. Bu işlemleri yapmadan önce Kuracağınız yeni mesleki şirket için Odaya müracaat ederek Yeni büro tescili yaptıracaksınız. Müşterileriniz ile Yeni kurulacak. Şirket ile sözleşmeler yapacaksınız. VD den yeni şifre alacaksınız. Devir birleşme diye bir işlem olmaz. diğer bürokratik işlemler için Odadan yüz yüze bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.