Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.09.2023 15:40 (Üye) Soru : Sayın danışman, firma olarak Nisan ayında bir konut alışı gerçekleştirdik.(henüz yapım aşamasında) Tapusu eylül ayında alındı. Ancak tapu rakamı ödenen rakam kadar değil kdv hariç rakam kadar. Alım yaptığımız firma inşaat halinde olan bu konutu 2 sene içinde bittiğinde ödediğimiz rakam üzerinden bize fatura düzenleyeceğini bildirdi. Ödediğimiz rakam kayıtlarda 259 hs ta duruyor. Soru1: Biz bu konut için şuan elimizde olan tapu ile kayıt atarak amortisman indirmeye başlayabilir miyiz? yoksa inşaatın bitmesini ve faturanın kesilmesini mi beklememiz gerekiyor. Soru2: bu konut için hızlandırılmış amortisman uygulamamızda bir engel varmı dır?

Cevap : Aldığınız G.Menkul kat irtifaklı ARSA tapusudur. Aktife arsa olarak kayıt edeceksiniz. Bina tamamlandık dan sonra Kat Mülkiyeti tapusu ile BİNA olacak. Arsadalar da Amortisman uygulanmaz. Binaya dönüştükten sonra istediğiniz usulde Amortisman ayırabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.