Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.09.2023 15:30 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER MARANGOZ FİRMASI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE FATURA KESECEĞİZ TEVKİFATLI İSTİYORLAR NASIL YAPACAĞIZ KAPI VERDİK KAPI VE İŞÇİLİK AYRI AYRI MI KESİLECEK TEVKİFAT HANGİ KOD OLACAK BİLGİ VERİRSENİZ TEŞEKÜR EDERİM.

Cevap : AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLERİ TESLİMİ KDV TEVKİFATI (KDV UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ) Söz konusu malların ithalatçıları tarafından tesliminde tevkifat uygulanmayacaktır. İthalatçılar tarafından yapılacak teslimlerde, satıcı (ithalatçı) tarafından düzenlenecek faturada “Teslim edilen mal doğrudan ithalat yoluyla temin edildiğinden tevkifat uygulanmamıştır.” açıklamasına ve ithalata ilişkin fatura ve gümrük beyannamesi bilgilerine yer verilecektir. Ağaç işleme endüstrisinde kullanılan ve ilk madde-malzeme niteliğinde olan her türlü ağaç, tomruk, odun ile bunların önceden belirlenmiş ölçülerde biçilmesiyle elde edilen inşaatlık, doğramalık, marangozluk, mobilyalık ve benzeri kereste, mobilya ve kereste imalatı sonucu ortaya çıkan kırpıntı, çıta ve benzeri imalat artıkları ile odun artığı talaş teslimleri tevkifat uygulaması kapsamındadır. ÖTE YANDAN, TOMRUK, ODUN, KERESTE, KIRPINTI, ATIK VB. MAHİYETİNDE OLMAYAN; MOBİLYA, KAPI-PENCERE DOĞRAMASI, DÖŞEME MALZEMESİ, SUNTA, LEVHA, MDF, RABITA, LAMBRİ, SÜPÜRGELİK VE BENZERİ ÜRÜNLERİN TESLİMİNDE TEVKİFAT UYGULANMAYACAKTIR. YUKARIDAKİ TANIMLAMAYA GÖRE HESAPLANAN KDV DEN KDV TEVKİFAI YAPILMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.