Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.09.2023 15:44 (Üye) Soru : Merhabalar. İstanbulda yaşanan sel felaketi nedeniyle mükellefimizin mallarında ve demirbaşlarında hasar oluşmuş olup zayi olmuştur. Belediye zabıta tarafından tutanak tutuldu. Eksper geldi ön incelemelerde bulundu. Zayi olan ürünler ve demirbaşlar için vergi dairesine bildirim de bulunup tutanak tutturmak mı gerekmektedir. Ayrıca indirim konusu yapılan KDV için düzeltme işlemi yapılması gerektiği söylenmektedir. Zayi olan malların kdv tutarlarını KDV Beyannamesinde hangi satıra yazmamız gerekecektir.

Cevap : Zarar tespiti için VD ne müracaat edilerek Takdir komisyonu kararı alınması gerekir. Tabii afetlerde hasar görmesi nedeniyle değer kaybeden ve değerleme gününde işletme stoklarında bulunan malların değer düşüklüğünün kazancın tespitinde dikkate alınabilmesi için hasar gören malların takdir komisyonuna değerletilmesi gerekiyor. Değerleme gününe kadar satılarak işletmeden çıkan mallar için takdir kararına veya başka bir işleme gerek yok. Bu malların satış zararı zaten kazancın tespitinde dikkate alınmış oluyor. Gördüğü hasar nedeniyle değerini tamamen kaybeden ticari mallar için mutlaka takdir komisyonu kararına ihtiyaç var. Takdir komisyonu kararına dayanılarak, zayi olan mal bedellerinin kazancın tespitinde dikkate alınması mümkün. Katma Değer Vergisi Kanunu’nda yer alan özel düzenleme nedeniyle, sel felaketi veya mücbir sebep ilan edilen yerlerdeki yangınlar nedeniyle zayi olan mallar nedeniyle yüklenilen katma değer vergisinin indirimine bir engel yoktur. Dolayısıyla herhangi bir KDV düzeltmesi yapılması gerekmiyor. Bu mallar için zaten KDV önceden indirilmişti
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.