Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.09.2023 09:57 (Üye) Soru : Merhabalar, bir mükellefimiz geçici koruma statüsündeki suriye uyruklu yabancı bir işçi çalıştırmak istiyor. Bunun için çalışma izni müracaatı yapmak istiyor. Sizden sormak istediğimiz yabancı uyruklular iş sözleşmesinde hangi görev ile çalışır ise çalışma izni müaracaatı red edilmez veya daha hızlı çalışma izni alır ? Bu konudaki tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz yardımcı olursanız çok seviniriz teşekkürler.

Cevap : Çalışma izni başvuruları 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu ve ikincil mevzuat kapsamında, uluslararası işgücü politikasına göre değerlendirilir. Değerlendirme sürecinde Bakanlıkça gerek görülen hâllerde, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının görüşleri dikkate alınır. İstihdam kotasının esnetilmesi hakkında İl Müdürlüklerinden alınan kanıtlayıcı belge aranır. Fiili olarak hangi işte çalıştırmayı planlıyor iseniz başvurunuzu bu doğrultu da yapmanız gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.