Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.09.2023 16:40 (Üye) Soru : merhaba üstadım, 500 m2 den az olan arsasına geçici müteahhitlik belgesi ile ev yapmak isteyen bir gerçek kişimiz var.ayrıca adi ortaklıktan gelen gelir vergisi mükellefiyeti var. şahsına ait bu inşaat işi için yapacağı harcama ve masraflarını gelir vergisinden düşüp düşemeceğini sormaktayım ? böyle şahsına yapacağı iş ile ilgili vergi ve sgk yönünden nasıl işlem yapmamız gerekir ? inşaat konusunda tecrübem yok yönlendirmeniz benim için çok kıymetli şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap : Özel inşaat için yapılan harcamalara ait gider ve malzemelere ait faturalar ticari işletmede kayıt edilmez. Gider yazılmaz. KDV indirilmez. İnşaat da çalışanlar için SGK da dosya açılır. . Çalışanlara yapılan ödemden sadece sgk kesintisi yapılır. Muhsgk beyanında sadece sgk kesintileri beyan edilir Vergi kesintisi yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.