Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.09.2023 18:17 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım; Müşavirliğini yaptığımız otel işletmesi şirketimizin Yurtdışı Booking.com firmasından müşteri rezervasyon hizmet aldığı, müşavirliğini yaptığımız otel firması müşteri teminini bu firma aracılığıyla gerçekleştirdiği ve Şirketimiz tarafından söz konusu firmaya aracılık hizmeti karşılığı komisyon ödemesi yapıldığı yapılan bu ödemeler üzerinde sorumlu sıfatıyla 2 No.lu Katma Değer Vergisi (KDV) Beyannamesi ile KDV’nin dışında %20 stopaj yapılıp muhtasar beyanname ile beyan edilmelimidir. Söz konusu bu faturalar stopaja tabimidir. Teşekkür ederim

Cevap : Firmaya aracılık hizmeti karşılığı komisyon ödemesi için sorumlu sıfatıyla 2 No.lu Katma Değer Vergisi (KDV) Beyannamesi ile KDV’nin dışında %20 stopaj yapılıp muhtasar beyanname ile beyan edilecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.