Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.09.2023 10:49 (Üye) Soru : SEVGİLİ MESLEKDAŞIM.BEN BU MESLEĞE 36 YILIMI VERMİŞ 68 YAŞINDA HALEN BU MESLEĞİ İCRA ETMEYE ÇALIŞMAKTAYIM. BENİM DERDİM MUHASEBE MESLEĞİNİ RESMİ OLARAK BİZLER İCRA ETMETEYİZ.SON ZAMANDA ESNAF ODALRI DA MÜKELLEFLERİMİZE GELİN MUHASEBE İŞLERİNİZİ BİZ YAPALIM HEMDE DAHA DÜŞÜK ÜCRETLE DİYEREK BASİT USULDE DEFTER TUTUYORLAR.ACABA BİZİM ODALARIMIZ BUNUN İÇİN HERHANGİ BİR GİRİŞİM YAPMIŞMIDIR,YAPTISI İSE SONUÇ NEDİR.BUNLARIN DEFTER TUTMA YETKİLERİ VARMIDIR. YENİ GELEN GENÇ KARDEŞLERİMİZİN GELECEĞİ İLE NİÇİN BU KADAR OYNANMAKTADIR.BU GENÇLER YILLARCA OKUYUP,SİTAJ YAPIP,İMTAHANLARA GİRİP DE BUNCA EZİYETİ BOŞAMI ÇEKTİLER.LÜTFEN BU KONU HAKKINDA GEREKLİ GİRİŞİMLERİ YAPINIZ.YAZIK BİZLERE BUNCA EMEĞİMİZE SAYGILARIMLA,

Cevap : ESNAF ODALARI BASİT USULDE VERGİLENDİRİLEN ÜYELERİNİN KAYITLARINI 1998 YILINDAN BERİ ESNAF ODASINA HİZMET VEREN MESLEK MENSUPLARI TARAFINDAN YAPILMAKTADIR. DİLEYEN ESNAF KAYITLARINI SERBEST ÇALIŞAN MESLEK MENSUPLARINADA TUTURABİLİR. ESNAF ODALARINDA GERÇEK USULDE VERGİLENDİRİLEN MÜKELLEFLERİN DEFTERLERİNİN TUTULMASI SÖZ KONUSU DEĞİLİDİR. (GVK MD.46 VE 215 SAYILI GVK GENEL TEBLİĞİ)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.