Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.09.2023 14:24 (Üye) Soru : İMALATCI PASTANE FIRIN İŞLETMELERİ GIDA İŞİ YAPTIKLARI İÇİN % 1 İLE FİŞ DÜZENLEMEKTEDİR. 3- 5 MASA OLAN PASTANE FIRIN İŞLETMELERİ YAZAR KASA FİŞLERİNİ MASA MÜŞTERİSİNE % 10 ÜRÜNÜ GELİP ALAN MÜŞTERİYE % 1 Mİ DÜZENLEYECEKTİR. YOKSA 3-5 MASA OLAN DAHA ÇOK AYAK MÜŞTERİSİ OLAN İMALATCI GIDA İŞLETMELERİ % 10 DÜZENLECEKTİR. TŞKLER

Cevap : YİYECEK & İÇECEK MEKANLAR DA VEYA PAKET SATIŞ KDV UYGULAMASI : YEMEK Lokantada da yense paket olarak da satılsa da uygulanacak KDV oranı % 10 dur. Yemek dışında Pastane , kafe, büfe, dondurmacı ve diğer mekanlarda yenen yiyecekler için Oran % 10 dur. Buralarda satılan ürünler Paket olarak satılması halinde ise KDV oranı % 1 dir. İçecekler ise nerde tüketilirse tüketilsin SU haricindeki içecekler (meyve suyu, soda ,kola gibi) için oran % 10 dur. Su KDV oranı % 1 dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.