Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.09.2023 08:58 (Üye) Soru : Merhaba, Yabancı gerçek kişinin tek pay sahibi olacağı, Anonim Şirketin, yönetim kurulu başkanı aynı zamanda Almanya’da sigortalı olan Türk vatandaşı olacaktır. Yönetim kurulu başkanının Almanya’da sigortası yattığı için (bunu ispatlayan belgesi mevcut) Türkiye’de de ayrıca SGK’lı yapmamıza gerek var mıdır? Huzur hakkı olarak vereceğimiz ücret üzerinden G.V. kesintisi yapacağımız kanısındayız. Görüş ve değerlendirmenizi rica eder, kolaylıklar dileriz.

Cevap : Kişi Almanya da çalışıyor ve ülkemizde ortak bilidiriminin yapılması sözkonusu ise burada ikamete bakılır. Yurt dışında ikamet eden işçinin Türkiye’de kurulu olan bir firmada çalışması durumunda, çalıştığı firmada sigorta bildiriminin yapılması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.