Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.09.2023 17:03 (Üye) Soru : Merhabalar. İşinizde kolaylıklar dilerim. Ltd şirketimize ait 2 seneden fazla şirket aktifinde bulunmuş gayrimenkulü 17 4-r maddesine uygun sattık. Satış karından oluşan fona ayırma işleminden yararlanmak istemiyoruz sadece kdv istisnasını kullandık. (Bu arada şirket nace kodu: 823002-GÖSTERI, KONGRE, KONFERANS, TICARI FUAR, VB. ETKINLIKLERIN ORGANIZASYONU FAALIYETLERI dir.) Buna göre gayrimenkul satış bedeli ni yine de 2 sene içinde tahsil etmek zorunda mıyız? Yoksa 2 seneden daha uzun sürede tahsil etsek olur mu? Teşekkürler. İyi günler.

Cevap : G.Menkulün satışın yapıldığı yılı izleyen beşinci yılın sonuna kadar pasifte özel bir fon hesabında tutulmasının ve SATIŞ BEDELİNİN SATIŞIN YAPILDIĞI YILI İZLEYEN İKİNCİ TAKVİM YILININ SONUNA KADAR TAHSİL EDİLMESİNİN ŞART DIR. Bu sürede tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergilerin ziya uğramış sayılacağı, aynı şekilde istisna edilen kazançtan beş yıl içinde sermayeye ilave dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen kısmına uygulanan istisna dolayısıyla zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergilerin de ziya uğramış sayılır. Menkul kıymet veya taşınmaz ticareti ve kiralanmasıyla uğraşan kurumların bu amaçla ellerinde bulundurdukları değerlerin satışından elde ettikleri kazançların istisna kapsamı dışında dır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.