Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2023 10:42 (Üye) Soru : Merhaba, İşyerimiz yemek ücretini bize SETCARD ile veriyor. ve her bir personel için aylık olarak 3.500 TL'ye yükseltti. Ancak daha önceden istisna edilen tutarın altında kalırken şimdi ise istisna tutarının geçiyor. Ayda 26 gün çalışıyoruz ve istisna tutarı 110 TL + KDV olduğu için ben şu şekilde istisna tutarımı buluyorum. Her bir personel için 26 gün x 110 TL = 2.860 TL istisna tutarım var. Ancak her bir personele (KDV Dahil) 3.500 TL yatırıldığı için arada 640,00 TL 'lik bir istisna bedelini aşan kısım oluşuyor. Daha önce hiç yapmadığım için tecrübesizim. Ben bu her personel için oluşan 640,00 TL 'lik tutarı SGK Bordrolama yaparken (LUCA kullanıyorum) Yemek kısmına mı gireceğim? Böyle yaparsam personelin net ödenecek ücreti artıyor. Muhtasar Beyanname de mi belirtmem gerekiyor. Eğer öyle ise bu istisna tutarı ücret olarak mı geçiyor ve damga vergisi de olacak mı? Eğer böyle bir şey var ise sadece personel için olan kartlar için vergi matrahını konusu kafamı karıştırıyor o yüzden eğer muhtasar da belirtmem gerekecek ise gelir vergisini hesaplarken yüzdesel oranları ne olacak yoksa %15 gibi sabit bir oran mı belirtmem gerekecek? (sgklı olarak çalışan personelin haricinde doğum günleri için pasta vs. aldığımız bi SETCARD daha var onun için de mi istisna vs. durumları oluyor)) Son olarak SETCARD bize faturalandırdığında doğrudan gider yaparak kullanıyorduk ancak şimdi bu istisna kısım için giderleştirmem mi gerekecek? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap : Yemek firmasında alınan fatura direkt giderleştirilmez. KDV dahil tutar çalışan sayısına bölünür, brüt ücrete eklenir. İstisna uygulanır. İstisna dışında kalan kısım yukarıda izah edildiği gibi işlem yapıır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.