Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.09.2023 08:51 (Üye) Soru : iyi günler üstad . yurtdışında mukim bir firmanın türkiyedeki şubesinden kar elde ediyor. dar mükellefiyet olarak kurumlar vergisini ödüyor. geriye kalan net karı da yurtdışındaki genel merkezine göndermek istiyor. bu gönderim aşamasında net karın üzerinden bir kurumlar vergisi stopajı yapması gerekir mi?kar payı dağıtımı gibi düşüne bilirmiyiz. konuyu örnek ülke güney kore diyelim.çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasına bakarken temmetü bölümünemi odaklnamamız gerekir mi . teşekkür ederim.

Cevap : GV stopajı yapılır Ancak ikili vergi anlaşmasına göre Temettü bölümü dikkate alınır. Konu ile ilgili aşağıdaki link de bulunan Makaleyi inceleyiniz. https://vergiraporu.com.tr/upImage/org/DAR%20M%C3%9CKELLEF%20KURUMLAR%20TARAFINDAN.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.