Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.09.2023 08:51 (Üye) Soru : SN,İLGİLİ ETSY Üzerinden satış yapan mükellfimiz var.Dijital poster download edilerek satış yapıyor.Banka hesabına gelen tutarlar Yerel para birimiz ile geliyor.Ayrıca ETSY aylık olarak bir fatura düzenliyor.Gider kapsamında.ETSY üzerinden yapılan usd bazlı satışı fatura ederken TCBM usd alış tanımlayarak kesiyor.Kur Farkı veya Zaraı oluşması durumunda nasıl bir yol izlenmelidir.Ayrıca bu mükellefin Gelir Vergi %50 istisnası varmı? Cevabınız için teşekkür ederim

Cevap : ETSY satış nedir? Etsy, dünya genelinde birçok kişiye ev yapımı ve vintage (antika ürün) ürünleri satma imkanı sunan bir online pazardır. Sanatçılar, el işi ustaları ve diğer yaratıcı kişiler, Etsy üzerinden ürünlerini sergileyebilir ve satış yapabilir. Etsy, benzersiz ve özgün ürünler arayan müşterilerle satıcıları buluşturur. Kur farkı oluşması halinde 646 veya 656 hesaplar kullanılır. İndirim uygulanmaz. İndirim İçin GVK 89/13. maddedeki koşullar oluşması halinde yapılır. NOT : Burada yanıtlanan soruların açık ve anlaşılır olması için ETSY tanımı yapılmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.