Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.09.2023 08:51 (Üye) Soru : Merhabalar.Sorum Geçici 32.maddeye göre Yeniden Değerleme Beyannamesinin ne zaman verileceği ile ilgili.Bir mükellefimiz Haziran 2022 de 2.000.000 tlye bir dükkan almış. Eylül 2023 te de satmak istiyor.Şimdi fiyatı çok yükseldi.Vuk.Geçici 32.maddesine göre yeniden değerleme yapmak istiyor.(Daha önceki yıllarda herhangi bir yeniden değerleme işlemi yapılmamış.)Bu işleme göre Vuk.Geçici 32.maddesine göre yeniden değerleme ne zaman yapılabilir?%2 vergili Vuk.Geçici 32.maddesine göre yeniden değerleme beyannamesi ne zman verilir?Yani özeti;Haziran 2022 de alınan dükkanı Eylül 2023 te satmak istiyoruz.Bunun için Geçici 32.maddeye göre yeniden değerleme yapmak istiyoruz.Yine Geçici 32.maddeye göre yapılan değerlemede çıkacak tutar üzerinden hesaplanan %2 lik vergiyi Yeniden Değerleme Beyanı ile beyan etmek istiyoruz.Buna istinaden sormak istediği de şunlar:1-Örneğin Satış eylül 2023 te olacağı için Yeniden Değerleme Beyannamesini 2023/Ekimde verebilir miyim?2-Eğer verebileceksem hesaplamalarda hangi aylara ait Yi-Üfe değerlerini kullanacağım.?Yardımınız için şimdiden teşekkürler

Cevap : VUK geçici 32. maddeye göre YD satıştan önce yapılması gerekir. % 2 beyannamesi YD yapılan ayı takip eden ay sonuna kadar verilir. YD için örnekli açıklamaların bulunduğu 537 sayılı VUK genel tebliğini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.