Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.09.2023 08:50 (Üye) Soru : merhabalar sayın danışmanım. üzerime kayıtlı olan KANGOO EXPRESS CARGO MAXİ JOY KAMYONET'i ticari faaliyetimde kullanmaya başlayacağım. noter sözleşmesinde aracın kullanım amacı hususi kullanım şekli yük nakli olarak geçmektedir. 1.bu aracın yakıtlarını gider olarak kullanmak için defter beyan sisteminde kayıtlı demirbaşlara kaydetmeli miyim ? 2.vergi dairesine market işimde kullanacağımı belirtir dilekçe ile bildirmeli miyim ? 3.faturasız almış olduğum bu aracımı ticari işimde bir süre kullandıktan sonra sattığımda fatura kesecekmiyim kdv oranı ne olmalı ?

Cevap : 1-İşte kullanılacak ise elbette DBS kayıt edilecek. 2-VD ne bilgi verilecek. 3-Satış için Fatura düzenlenir. % 20 KDV hesaplanır. Satış bedeli ile kayıtlı değer arsındaki far da gelir yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.