Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.09.2023 13:26 (Üye) Soru : PASTANELERİN VE TATLICILARIN (SÜTLÜ, ŞERBETLİ VB.) FAALİYETİ (GARSON SERVİSİ SUNANLAR İLE SELF SERVİS SUNANLAR DÂHİL, İMALATÇILARIN VE AL GÖTÜR TESİSLERİN FAALİYETLERİ İLE SEYYAR OLANLAR HARİÇ) FALİYETİ YAPAN MÜKELLEF %1 Mİ FATURA KESMELİ %10 MU NET BİLGİ ALABİLİR MİYİM.

Cevap : YİYECEK & İÇECEK MEKANLAR DA VEYA PAKET SATIŞ KDV UYGULAMASI : YEMEK Lokantada da yenmesi halinde veya paket olarak da satılsa da uygulanacak KDV oranı % 10 dur. Yemek dışında Pastane , kafe, büfe, dondurmacı ve diğer mekanlarda yenen yiyecekler için Oran % 10 dur. Buralarda satılan ürünler Paket olarak satılması halinde ise KDV oranı % 1 dir. İçecekler ise nerde tüketilirse tüketilsin SU haricindeki içecekler (meyve suyu, soda ,kola gibi) için oran % 10 dur. Su KDV oranı % 1 dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.