Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.09.2023 09:30 (Üye) Soru : Merhaba Üstad;Pastane, tatlıcı, simitçi, fırın gibi işletmeler tarafından imal edilen ve/veya satışı yapılan börek, simit, pasta, tatlı vb. ürünlerin teslimine uygulanacak KDV oranı %1 dir. Bu ürünlerin müşteriye yeme içme hizmeti olarak sunulmadan (paket servis v.b.) tesliminde de %1 KDV oranı uygulanır. Bununla birlikte, söz konusu ürünler yeme içme hizmeti olarak servis verilerek müşterilere sunulduğunda, 2007/13033 sayılı BKK eki (II) sayılı listenin 24 üncü sırası kapsamında %10 oranında KDV'ye tabidir.denilmektedir.Bu guruba sadece Pohça ve Börek satışı yapan firmalar dahil mi? yoksa bu firmalarda KDV Oranı %10 mu? Bilgilerinizi rica ederim.

Cevap : YİYECEK & İÇECEK MEKANLAR DA VEYA PAKET SATIŞ KDV UYGULAMASI : YEMEK; Lokantada da yenmesi halinde veya paket olarak da satılsa da uygulanacak KDV oranı % 10 dur. Yemek dışında Pastane , kafe, büfe, dondurmacı ve diğer mekanlarda yenen yiyecekler için Oran % 10 dur. Buralarda satılan ürünler Paket olarak satılması halinde ise KDV oranı % 1 dir. İçecekler ise nerde tüketilirse tüketilsin SU haricindeki içecekler (meyve suyu, soda ,kola gibi) için oran % 10 dur. Su KDV oranı % 1 dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.