Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.09.2023 10:30 (Üye) Soru : Merhaba, Sorum 3568 sayılı kanunun 30.Maddesiyle alakalıdır. H bendinde Ortaklık bürosu veya şirketlerin unvanlarında yabancı isim ve unvanlar kullanılmaz. Kanunun 8 incimadde hükmü saklıdır şeklinde bir ibare bulunmaktadır. Bu hüküme göre bir SMM AŞ. firmasının yabancı bir kelimeyle kurulmasının önüne geçilmiş olma şartının arandığını düşünürsek piyasa da bir çok bu şekilde firma kurulduğunu görüyoruz. Bu durumla alakalı bilgilendirmelerinizi daha sonra disiplin yönetmeliğine tabi tutulup tutulmayacağımızı öğrenmek istiyoruz. Örnek: Yellow Mali Müşavirlik Hizmetleri A.Ş. kurulabilir mi? Bilgilerinizi rica ederiz.

Cevap : Yönetmeliğe göre yabancı kelime kullanılmaz. Unvan da "SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK" cümlesi olması gerekir. Unvanın önünde veya arkasında Türkçe kelime olacak. Kullananlar hakkında ne yapıldığı veya soruşturma konusunda Danışma birimin bilgisi olmaz .Danışma birimi mevzuat konusundaki soruları yanıtlar. Bahsettiğiniz konu için durumu Oda veya Türmob yönetimine bildiriniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.