Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.09.2023 09:05 (Üye) Soru : merhabalar, sayın danışmanım yardımınızı rica ediyorum. temmuz 2023 tarihinden sgk çıkışını yaptığımız personelimizin arabulucu görüşmesini eylülde yaptık ve 30.000,00 tl prim/ikramiye vs adıyla ek bir ödeme yapılmasına karar verildi. sgk çıkışını yaptığımızdan bu personele yapılacak ödemeyi nasıl beyan edebiliriz? muhasebe kaydını nasıl yapmamız gerekir? ödenecek tutar sgk primine tabi olmamalı diye düşünüyorum. gelir vergisi ve damga vergisine asgari ücret istisnası uygulanacak mıdır? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevap : Yapılan ödemeler için Bordro düzenlenir. Kıdem tazminatı dışında kalan kısım için Asgari ücret kadarlık kısmı için GV ve DV istisnası uygulanır. kalan kısım için GV ve DV hesaplanır. Muhasebe kaydı için özel bir işlem yapılmaz. Normal bordro muhasebeleştirilmesi yapılır. SGK kısmı için sorunuzun bu kısmını için "Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanı “ kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz. Not :Sorunuzun alt kısmına Telefon numarası yazmayınız burada verilen cevaplar sistemde paylaşılmaktadır. Telefon ile hizmet verilmemektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.