Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.09.2023 08:58 (Üye) Soru : Sayın ilgili; tatlı satışı yapan mükellefte gel al da ve paket serviste kdv oranları konusunda tereddüte düştük. Oturup yer ise 10 paket serviste 1 uyguluyorduk.? Bilgi rica ediyorum

Cevap : YİYECEK & İÇECEK MEKANLAR DA VEYA PAKET SATIŞ KDV UYGULAMASI : YEMEK; Lokantada da yenmesi halinde veya paket olarak da satılsa da uygulanacak KDV oranı % 10 dur. Yemek dışında Pastane , kafe, büfe, dondurmacı, tatlıcı ve diğer mekanlarda yenen yiyecekler için Oran % 10 dur. Buralarda satılan ürünler Paket (gel al sistemi) olarak satılması halinde ise KDV oranı % 1 dir. İçecekler ise nerede tüketilirse tüketilsin SU haricindeki içecekler (meyve suyu, soda ,kola gibi) için oran % 10 dur. Su KDV oranı % 1 dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.