Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.09.2023 16:10 (Üye) Soru : İyi çalışmalar diliyorum : Facebook,Twitter,ınstagram,youtube ve google gibi sosyal medya platformlarından reklam verilmesi durumunda ( bu reklam bedellerine ait elimizde fatura yok sadece ödeme yaptığımız dekont mevcut) bu reklam bedellerinin 137 muhtasar kodu ile bildirdik. kurumlar vergisi mükleefiyiz sanırım hatalı verdik. 279 olması gereken. di kdv yönünden hangi hesapları kullanıp kayıt yapmamız gerekli bilgisini alabilir miyiz.,Teşekkür ederim

Cevap : FACEBOOK,GOOGLE REKLAM ÖDEMELERİ KDV STOPAJ Google ve Facebook gibi Sosyal medya üzerinden reklam hizmeti satın alma işleminde, söz konusu hizmetten Türkiye'de faydalanılmış olması ve Google firmasının yurt içinde ikametgâhının, işyerinin, kanuni merkezi ve iş merkezinin bulunmaması şartı ile , KDV Genel Tebliğine göre ; “Türkiye’ye getirilen hizmet, Türkiye’deki firmanın Türkiye’deki faaliyeti ile ilgili ise, hizmetten Türkiye’de faydalanılmıştır. KDV Genel Tebliği’nde, yurt dışından sağlanan hizmetlere ait KDV’nin hizmetten faydalanan yurt içindeki muhatap tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edileceği açıklanmıştır. Dolayısıyla yurt dışından sağlanan ve KDVK’nın 1/2. maddesine göre hizmet ithali kapsamında değerlendirilen işlemlere ait KDV'nin, hizmetten yararlanan Türkiye’ de mukim kişi ve kuruluşlarca sorumlu sıfatıyla verilecek olan 2. no.lu KDV beyannamesi ile beyan (KDV oranı % 20) edilerek bağlı bulunulan vergi dairesine ödenmesi, 1 no.lu KDV beyannamesinde de gösterilerek indirilmesi mümkün olacaktır. Yapılan ödemeden % 15 oranında GV stopajı yapılarak muhtasar beyanı ile beyan edilerek ödenecek, MUHTASAR KOD.279 KDV İÇİN 191-360-391 HESAPLAR KULLANILIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.