Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.09.2023 08:36 (Üye) Soru : Yeni açtığım işyerine ait 4 farklı nace kodu tanımlı vergi dairesi .ticari kazanç ve smk kazanç tanımlladı 869090 - BYS. DİĞER PARAMEDİKAL İNSAN SAĞLIĞI HİZMETLERİ (TIP DOKTORLARI HARİÇ ) 960201 - GÜZELLİK SALONLARININ FAALİYETLERİ 960403 - ZAYIFLAMA SALONU, MASAJ SALONU, SOLARYUM, VB. YERLERİN İŞLETİLMESİ FAALİYETLERİ 869003 - TIP DOKTORLARI DIŞINDA YETKİLİ KİŞİLERCE SAĞLANAN AKUPUNKTURLA TEDAVİ FAALİYETİ 1.bu mükellef için hem smm defteri hemde işletme def. Ayrı ayrı tutulacakmı. 2.her iki kazanç unsuru için tek ökc cihazı kullanabilirmiyiz. 3.defter beyanda bu iki farklı kazanç unsuru nasıl işlenecek 4.Nihai tüketicilere e smm makbuzu nasıl kesilecek. 5.

Cevap : 1-Evet 2-SM kazancı için ÖKC kullanılmaz. Ticari kazanç için kullanılır. 3-DBS den SM Kazanç defteri ve İşletme defteri tanımlaması yapılır. Her iki defterde ayrı ayrı tutulur. 4-SM faaliyeti için e-smm, ticari faaliyet için ise ÖKC fişi ve Fatura düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.