Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.09.2023 09:56 (Üye) Soru : Merhaba, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan 17 Şubat 2023 tarihli duyurularda 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren aşağıda yer alan elektronik belgelerde Karekod bulundurulması zorunluluğu getirildiği açıklanmıştır: e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Serbest Meslek Makbuzu, e-Müstahsil Makbuzu, e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi, e-Döviz ve Kıymetli Maden Alım Satım Belgesi ve e-Adisyon uygulamalarında düzenlenen belgelerde “Karekod” bulunması zorunluluğu getirilmiştir. Sorum Şudur; Bize gelen satıcı e faturalarının bazılarında karekod bulunmamaktadır. Karekodsuz gelen bu e faturaları kabul edip kayıtlarımıza almamızda müşteri olarak bizim cezai sorumluluğumuz bulunmaktamıdır.? Yoksa bulunmamaktamıdır.Mevzuatta konu ile iligili herhangi bir açıklama bulamadım.Çünkü şekil şartlarına biz değil satıcı firma uymamaktadır. İyi çalışmalar .

Cevap : Aldığınız faturalar geçerlidir. Karekod olmayan faturalar için Faturayı düzenleyen mükellefe VUK 352. maddeye göre ceza uygulanır. Bundan sonraki faturalar için satıcılarınızı uyarınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.