Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.09.2023 10:44 (Üye) Soru : merhaba kolay gelsin şahıs olan mükellefimiz arsa almış ve ve bu arsayı şimdi bir şirkete satıyor bizim bundan daha yeni bilgimiz oldu satın alan şirkette bizde kayıtlı olmadığı ve fatura kesemediğimiz için gider pusulası ile kayıtlarıma alacağım diyor sorum vergı mükellefi olan birine gider pusulası duzenlenebilir mi duzenlenir ise tutar yuksek oldugu ıcın (6,500.000tl) ılerde bıze nasıl yansır bu durum benımde bu gıder pusulasını beyan etmem gerekıyormu kolay gelsın

Cevap : Aktif de kayıtlı olan Arsa için Fatura düzelecek faturada arsa bedeline % 10 KDV hesaplanacak. Arsa Aktif de kayıtlı değil ise fatura düzenlenmez. Alıcı Gider pusulası düzenleyecek. Gider pusulasında KDV ve GV stopajı hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.