Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.09.2023 13:15 (Üye) Soru : 2 sorum var: 1.) 05.07.2023 tasfiye başlangıcı tescil edilen ltd şirketimiz için vergi dairesine bilgilendirme otomatikman sicil tarafından yapılıp ünvanı vd kayıtlarında tasfiye ibaresi eklendi,ve ben şuan 4 ayın dolmasını bekliyorum tasfiye giriş kurumlar beyanı vermek için...tasfiye sonunda da 1 ay içinde tasfiye sonu kurum beyanını vericem...başlangıçta vergi dairesine ayrıca şirketimiz tasfiye ye girmiştir bakıp inceleyin lütfen diye bir dilekçe yazmam gerekiyormu? yoksa zaten sicil bilgilendirdi ben sadece süreçlerimi takip edip ilgili beyanları vermem yeterlimi? 2.) 2022 ve 2023 5 temmuza kadar olan süreçteki oluşan karları dağıtım yapıp 7-9 muhtasarda beyan edip stopajını ödemem gerekirmi tasfiye sonuçlanmadan. cevabınız için çok teşekkürler...

Cevap : 1)-Tasfiye bitiminde VD mükellefiyet kapanış dilekçesi verilmesi yeterlidir. İdare kendi belirlediği bilanço büyüklüğüne göre inceleme yapar veya yapmaz. 2)-Tasfiye sürecinde dağıtılmayan tüm karlar dağıtılacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.