Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.09.2023 14:35 (Üye) Soru : Üstadım Merhabalar, okul kantini olan bir mükellef Kiranın %3 ünü arz bedeli olarak, kalandan %10 il ve %10 ilçe milli eğitim olarak kalan kısım kira bedeli olarak ödeniyormuş.Sormak istediğim bu ödemelerde sanırım kdv2 ve stopaj yok direk kira gideri olarak mı kaydedilir ve son olarak okul kantinlerinde satış kdv oranı nedir?Saygılarımla.

Cevap : Okul kirasının nasıl dağıtıldığı konusunda bilgimiz olmadığı için yorum yapamıyoruz. Kalan Kira ödemesi kime yapılıyor. ? Okul aile birliğine yapılıyor ise KDV tevkifatı yok Ancak Kiradan % 20 GV stopajı yapılacak. Kira Hazineye yapılıyor ise KDV ve GV stopajı olmaz. Kantinde yapılan satışlar ürünler için Uygulanacak KDV oranı % 1 dir. Ancak ; İçecekler için SU haricindeki içecekler (meyve suyu, soda ,kola gibi) için oran % 10 dur. Su KDV oranı % 1 dir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.