Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.10.2023 08:32 (Üye) Soru : Merhaba, destekleriniz çok değerli. Teşekkürler. sormak istediğim normalde ortak evini ve arabasını tüzel kişiliğe kullandırmak istediğinde tüzel kişilikle kira sözleşmesi yapması ya da tüzel kişiliğe devir yapması gerekiyor. ancak tüzel kişiliği olmayan fakat bilançoya tabi olan gerçek kişi şahıs işletmesinde teşebbüs sahibi evini ve arabasını kira beyan etmeksizin kendisine ait olduğu için şirket işlerinde kullanabilir mi envantere gider pusulasıyla direk kaydedebilir mi ne yapması gerekir kirasız kullanmak için

Cevap : Gerçek kişiler gerek taşıt , gerek ise G.menkullerini kiraya vermesi halinde elde edilen gelir GMSİ dır. Kirasız kullanım diye bir işlem olmaz. Gerçek kişi sahibi olduğu Taşıt ve G.menkulü işletmesinde kullanmak üzere rayiç bedeli ile aktifine kayıt edebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.