Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.10.2023 13:24 (Üye) Soru : ŞAHISTAN NEVİ DEĞİŞİKLİĞİ İLE LTD ŞTİ OLDUK.27/09/TARİHİ İTİBARİ EYLÜL AYI SGK BİLDİRGESİ TAM GÜN OLARAK LTD ŞTİ BİLDİRİLECEK YADA NASIL OLACAK EKSİK GÜN GİBİ TEŞEKKÜR EDERİM.ŞİMDİDEN

Cevap : Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 27/1 fıkrasında, “İşyerinde, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi veya (c) bendi kapsamında sigortalı çalıştıran, sigortalı çalıştırılan bir işyerini devir alan ya da bu nitelikte işyeri kendisine intikal eden işveren, Kanunun 11 inci maddesinde belirtilen sürelerde vermekle yükümlü olduğu örneği Ek-6 ve Ek-6/A’da bulunan işyeri bildirgesini Kuruma elektronik ortamda göndermek zorundadır.” şeklinde açıklama yapılmıştır. Aracı tescili veya nevi değişiklik, devir, intikal işlemleri SGK web sitesindeki e-SGK menüsünden “İşyeri Bildirgesi” seçeneği üzerinden yapılmaktadır. İşyeri Bildirgesi seçeneğinden “Değişiklik İşlemleri” ve “Yeni Değişiklik” seçenekleri girildikten sonra, aracı tescili veya nevi değişiklik, devir, intikal işlemi yapılacak işyerine ait 23 haneli sicil numarası sisteme girilir Aracı tescili veya nevi değişiklik, devir ve intikal işlemleri 23 haneli sicil numarası girilen işyerinin e-Bildirge kullanıcısı olan kişilerce yapılabilmektedir. E-Bildirge kullanıcısı olmayan kişilerin ise ortak veya üst düzey yönetici olsalar bile bu işlemleri yapmalarına izin verilmemektedir. e-Bildirge kullanıcıları tarafından gerekli bilgilerin sisteme girilerek bildirgenin onaylanmasının ardından, bildirge elektronik ortamda ilgili SGK müdürlüğüne gönderilmektedir. Bildirge ilgili SGK müdürlüğüne elektronik ortamda gönderildikten sonra -Aracı tescillerinde, asıl işverenle yapılan sözleşme ile birlikte, -Nevi değişiklik, devir ve intikal işlemlerinde ise değişiklik işlemlerini kanıtlayıcı belgelerle birlikte İlgili SGK müdürlüğüne müracaat edilerek işlemler tamamlanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.