Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.10.2023 17:35 (Üye) Soru : 01.08.2023 tarihi itibariyle ofisimi açmış bulunmaktayım. Ofis olarak bulunan yerde iki mali müşaviriz ve yer diğer mali müşavir arkadaşımın kendi mülkü. Benimde bu ofisde kendime ait bir yerim var fakat diğer mali müşavir arkadaşa herhangi bir kira bedeli ödemiyorum. Bu sebepten muhtasar beyannamesine tabi bir ödemem olmadığı için muhtasar mükellefiyetimi kapattırmak istedim fakat vergi dairesi kira ödemeseniz bile emsal kira üzerinden stopaj ödemeniz gerekir diye mükellefiyetimi kapatmadı. Kira ödemediğim durumda ödemediğim kiranın emsal bedeli üzerinden stopaj ödemem gerekirmi. yada başka bir yolu varmıdır. mal sahibinin muvakaftnamesi gibi. Bu durumda nasıl davranmam gerekiyor. Yardımcı olabilirmisiniz ?

Cevap : Vergi Dairesi yanlış bilgi vermiş. Fiilen kira geliri elde etmeyen mal sahibi olan kişi Emsal bedelden GMSİ (iş yeri) gelirini yıllık GV beyannamesi ile beyan edecek.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.