Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.10.2023 11:54 (Üye) Soru : firmamıza kdv dahil 2.350 TL bedelli Oto yıkama hizmeti adı altında 9/10 tevkifatlı olarak kesilmiş fatura gelmiştir. 1. oto yıkama hizmetinde tevkifat var mıdır? 2. Eğer fatura tevkifatlı olacak ise binek araç gider kısıtlaması uyguladığımızda firmamızın kdv kaybı olmuyor mu veya binek araç gider kısıtlaması nasıl uygulanmalıdır.

Cevap : 1- Evet 9/10 oranında KDV tevkifatına tabidir. Güncel Tevkifat listesine aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2023_vergi/10.pdf " Bina temizliği, sokak temizliği, sağlık kuruluşlarının hijyenik temizliği ve hastane atıklarının toplanması ve imhası, çöp toplama ve toplanan çöplerin imhası, park ve bahçeler ile mezarlık alanlarının temizliği, haşere mücadelesi, demiryolu ve KARA NAKİL VASITALARININ temizliği ve benzeri işlerden oluşmakta olup, bu işler tevkifat uygulaması kapsamındadır. " 2-Firmanız vergi kaybı olmaz. Faturadaki Total KDV nin % 30 KKEG yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.