Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.10.2023 13:15 (Üye) Soru : Hocam merhaba. Gerçek kişi müşterimiz, tek ortaklı ticari kazanç üzerine limited şirketi kuruluşuna başladı. Şirket merkezi olarak ikametgah adresini gösterdi. Tapu şahsına ait olup, kira ödemesi olmadığı için, yapılması gereken farklı bir işlem olabiliri mi. Şirket adına kontrat yapılması gerekli mi. Eğer kontrat yapılacaksa mülkün bulunduğu yere göre emsal kira bedeli mi dikkate alınacak. Emlak değerinin %5 yıllık tutarı üzerinden mi kontrat yapılacak. Bu konuda bilgi verebilrimisiniz. İyi çalışmalar.

Cevap : Emsal bedel söz konusu dairenin çevredeki dairelerin güncel kira tutarıdır. Böyle bir belirleme yapılamadığı hallerde (böyle bir belirleme kolaylık ile yapılır) Emlak vergisi değerinin % 5 i kullanılır. Tüzel kişi olan şirket ile Kira sözleşmesi yapılır. Şirket ödeyeceği Kirayı Bankaya % 20 GV keserek yatırır. Şirketin tek ortağının Mal sahibi olması bu durumu değiştirmez. Gerçek kişi ayrı, Tüzel kişi ayrıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.