Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.10.2023 13:54 (Üye) Soru : Merhabalar mükellefin merkez adresinden şube adresine personel nakli yapacağım ilk kez yapacağım öğrenmek istediğim 1) 06/10/2023 tarihinde işçi çalıştırmaya başlayacağız yeni dosya henüz dosya onayı sgk dan gelmedi yarın şifrelerin gelmesi durumunda personeli 05/10/2023 tarihinde işten çıkartıp 06/10/2023 tarihli işe girişini yapacağız doğru mudur yani geriye dönük çıkış yapıp 06/10/2023 tarihine girişini yapabilir miyim . 2) Giriş ve çıkış işlemini yaparken nelere dikkat etmem gerekiyor . Teşekkür ederim yardımlarınız için iyi çalışmalar.

Cevap : İşyerinin aynı il içinde aynı Ana SGM’ye bağlı başka bir Alt SGM’nin görev alanına nakledilmesi halinde, 10 günlük süre içinde ve dilekçe ile yapılacak başvuruya istinaden, işyeri dosyası, eski adresin bağlı bulunduğu Alt SGM tarafından Ana SGM’ye, Ana SGM tarafından da yeni adresteki işyerinin bağlı bulunduğu Alt SGM’ye transfer edilmektedir. Dolayısıyla, işyerinin aynı il içinde, aynı Ana SGM’ye bağlı başka bir Alt SGM’nin görev alanına giren adrese nakledilmesi halinde, nakil işlemi değil dosya transfer işlemi gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu dosya transferi sonucunda, eski işyeri dosyasına ait sicil numarasının yalnızca ilçe kodu ve SGM numarası değiştirildiğinden, işyerinin nakil tarihinden sonraki işlemleri, eski işyeri dosyasından verilen e-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresi ile yapılmaya devam edilecektir. Bu şekilde yapılan dosya transfer işleminin ardından, mevcut sigortalılar için sigortalı işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi verilmeyeceği gibi, transfer işlemin yapıldığı ayda hizmet akdi devam eden sigortalılar için düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgeleri, işyerinin hangi tarih itibariyle nakledildiği üzerinde durulmaksızın 30 gün üzerinden düzenlenerek tek bildirge halinde Kurum’a gönderilebilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.