Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.10.2023 13:52 (Üye) Soru : Sayın yetkili , Ayda 15 gün çalışan işçimiz var.01.10.2021-30.09.2023 tarihleri arasında çalıştı ve biz çıkardığımız için kıdem tazminatı almaya hak kazandı. 2 yıl kısmi süreli çalıştı. Asgari ücret almaktadır. Kıdem tazminatını hesap ederken 2 tam asgari ücret mi vereceğiz , yoksa her ay yarım çalıştığı için orantılayarak 1 yıla yarım asgari olmak üzere 1 asgari ücret mi vereceğiz ? Kanunda net birşey göremedim. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Cevap : Kısmi süreli çalışan işçi çalışmış olduğu bir takvim yılı için kısmi çalışması karşılığında aldığı aylık ücreti kıdem tazminatı olarak alma hakkına sahiptir. Kısmi süreli çalışan ile tam süreli çalışan arasında farklılık gözetilmemektedir. Sadece orantılı olarak ödemeler hesaplanmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.