Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.10.2023 11:51 (Üye) Soru : merhabalar:1-İnşaat işi yapan bilanço esaslı Gerçek kişi mükellefim Ltd.Şti. olan başka bir firma ile ortaklık kurmak istiyor.Bu ortaklığı Adi Ortaklık olarak mı yoksa İş Ortaklığı olarak mı kurmak gerekir?2-Her ikisi de kurulabiliyorsa işleyiş kolaylığı açısından hangisini kurmamızı tavsiye edersiniz.?(İş ortaklığını şimdiye kadar hiç kurmadık o nedenle)3-Adi ortaklık veya İş ortaklığında ortaklık oranları eşitliği (%50-%50)zorunlu mudur?4-Adi veya İş ortaklığı sözleşmelerinin Noterde kurma zorunluğu var mı?Cvplar için şimdiden teşekkürler

Cevap : 1-Her iki seçenek de olabilir. 2-Adi ortaklığı kapanış işlemleri daha kolaydır. 3-Hisse oranında bir oran yüzdesi zorunluluğu olmaz % 10 ,% 90 da olabilir. 2-Noterden onay zorunludur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.