Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.10.2023 16:52 (Üye) Soru : SELAMLAR İYİ ÇALIŞMALAR TAŞINMAZ YETKİ BELGESİ OLAN BİR MÜKELLEFİMİZDE AĞAĞIDAKİ İŞLEMLERİ YAPIYOR A ) Şirketimiz şirket adına ikinci şahıslardan gayrı menkul ve devre mülk alıp satmaktadır.Satış faturamızda yetki belgesi sahibi olduğumuz için alış bedeli tutarını kdv istisnasından faydalanarak %.0 kdv li, satış karımızı da %.20 kdv li olarak faturalandırıyoruz. B ) Şirketimiz ayrıca şirket adına yine ikinci şahıslardan devre mülkün yıllık kullanıp haklarını satın alıp, bunları başka üçüncü şahıslara kiraya vermektedir.Son kiracı kişi bütün ödemeyi şirketimiz hesabına yatırmaktadır. Şirketimizde kendi payımızı ayırıp devre mülkün asıl sahibine kendi payını banka üzerinden eft yapmakdadır. Bu işlemin faturalandırmasında da taşınmaz yetki belgemize istinaden yine alış bedelini kdv istisnasından faydalanarak %.0 kdv li, aradaki karımızı da %.20 kdv li olarak faturalandırıyoruz. C ) Şirketimiz ayrıca emlak komisyonculuğu da yapmaktadır.Bu işlem için de müşteriden aldığımız komisyon ücretini de %.20 kdv li komisyon faturası keserek faturalandırıyoruz. UZ.DOĞRUMU ACABA TŞK.

Cevap : A)- Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınan G.menkuller in satışında düzenlenecek Faturada KDV Özel matrah uygulanır. Yaptığınız işlem doğru. B)-Kiralama işleminde Özel matrah uygulanmaz. Mükellefin Alacağı komisyon için % 20 KDV hesaplanır. Kira bedeli Mal sahibi Komisyon bedeli ise mükellefin banka hesabına yatırılacak. Mal sahibinin kirası mükellefin banka hesabınıza yatırılamaz. C)- Doğru yapıyorsunuz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.