Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.10.2023 10:21 (Üye) Soru : Merhaba; APPLE firmasının ABD şirketinden hafıza saklama hizmeti almaktayız. Gönderilen fatura da %20 KDV kesildiği Türkçe ifadelerle yazılmaktadır (faturayı ekleyemiyorum istenirse gönderebilirim) Bu durumdan APPLE firmasının KDV3 beyannamesi verdiğini anlıyorum. Bu fatura hakkında görüşleriniz nedir? APPLE'ın TR'de kayıtlı firması olup olmadığını bilmiyoruz? KDV3 Beyannamesi verip vermediğini bilmiyoruz? Orada bir KDV hesaplamış ve göndermiş, sizce Kdv Tevkifatı (KDV2) yapmadan indirim konusu yapabilir miyiz? Yoksa Kdv2 ile mi kayıtlara almalıyız? Teşekkürler

Cevap : Sizin tereddüt ettiğiniz bilmediğiniz konular da bizimde bilgimiz yok. Fatura; VUK hükümlerine göre düzenlenen e-fatura veya e-arşiv fatura ise Bu firma Türkiye de faal mükelleftir. Şayet yukarıdaki fatura şeklini kullanmamış ise ; Belgedeki tutar üzerinden KDV 2 beyannamesi verilmesi gerekir. Oran % 20 Not: Aynı konuda daha önceki sorunuz da bu şeklide yanıtlandı.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.